Přehled největší a nejčastější kritiky elektronické evidence tržeb

04.03.2015

Nepřipravený, diskriminující, nefunkční. Taková kritika se snáší na plán zavedení elektronické evidence tržeb. Co bude dál ?

Podle údajů Asociace hotelů a restaurací ČR je pro zavedení elektronické evidence tržeb 92 % jejích členů, protože si od ní slibují narovnání podnikatelského prostředí. Velká část podnikatelů v oboru gastronomie totiž působí v šedé zóně ekonomiky. Restauratéři se shodují, že podniky, které dokážou nabídnout tříchodové menu a nápoj k tomu za 80 korun, nemohou podnikat čestně a podle pravidel a měly by raději zaniknout. Elektronická evidence tržeb se zcela jistě projeví úbytkem podniků a promítne se i do cen. Doufáme ale, že dokáže také nastavit rovné podmínky pro všechny. Největší riziko, které v ní spatřujeme, je to, že by se z celého systému mohla stát fraška. Bojíme se, aby fungoval a aby daně po jeho zavedení opět neplatili poctivě jen ti, kteří je platí už dnes, dodává Václav Stárek s tím, že například ve Švýcarsku by do restaurace, která šidí stát, nikdo nešel. V České republice je ale kultura odlišná a zákazníci hledí zejména na konečnou cenu.

Zavedení elektronické evidence tržeb má být revolučním krokem a ministr financí Andrej Babiš se jím podle svých slov zapíše do historie. Cílem je omezení šedé ekonomiky a efektivnější výběr daní, zejména DPH a narovnání tržního prostředí, kdy poctiví podnikatelé nejsou schopni konkurovat těm, kteří neplatí daně. Ministerstvo očekává, že po úplném zavedení on-line evidence by mohl rozpočet získat navíc 12 miliard korun. Návrh zákona už úřad poslal do připomínkového řízení a vládě bude předložen 8. dubna. Počítáme s tím, že systém uvedeme do praxe 1. ledna příštího roku. Jde ale o revoluční krok, který musí být dobře připravený. Když to nestihneme od 1. ledna, bude to třeba od 1. dubna, dodal na konferenci o elektronické evidence tržeb ministr financí Andrej Babiš.

zdroj

Zpět na výpis

Máte problémy s výběrem?
Naši kvalifikovaní odborníci Vám rádi poradí a odpoví.

+420 553 620 729 info@serd.cz
Prosím čekejte...

Kontaktujte nás!

Povinné položky je nutné vyplnit

Kontaktní údaje

SYSTEM-COMMERCE s.r.o.
Mírová 716/12
746 01 Opava

IČ: 25822969
DIČ: CZ25822969

Tel.: +420 606 811 325
E-mail: info@system-commerce.cz


Všechny kontakty